top of page
Ara

Farkındalık ve Ruhsal Durum

Güncelleme tarihi: 28 Ara 2023

Bilinçsizce otomatik Pilotta hareket eden insanlar nadiren işlevsiz düşünce kalıplarını fark ederler.


Neuroces Farkındalık
Farkındalık ve Ruhsal Durum

Farkındalık son yıllarda gerçek bir moda haline geldi. Bu terim ruhsal durum ile ilişkilendirilmekte ve giderek kliniklere ve psikolojik uygulamalara girmektedir. Bu yazıda size bilinçli farkındalığın ne olduğunu ve psikoterapide nasıl bir rol oynadığını anlatmaya çalışacağız.


Farkındalığı daha iyi anlamak için kendinize aşağıdaki soruları sormanız yardımcı olacaktır: Dün dişlerimi fırçaladığımda nasıl hissettim? En son ne zaman rüzgarı tenimde hissettim? İşe ya da alışverişe gittiğimde ne düşündüm?


Birçok insan bu sorulara cevap bulmakta zorlanır. Bunun nedeni günlük hayatımızın büyük bir bölümünü otomatik pilotta geçiriyor olmamızdır. Yemek pişirmek, yemek yemek, temizlik yapmak, araba kullanmak ya da bisiklete binmek genellikle dikkatimizi vermeden yaptığımız şeylerdir. Bunun avantajı, bu görevler için fazladan enerji harcamıyor olmamızdır. Ancak, yeni deneyimler kazanma fırsatını kaçırırız ve işlevsiz kalıpların içimizde ne zaman etkin olduğunu fark edemeyiz.


Farkındalığın Tanımı


Farkındalık temelli psikoterapinin öncülerinden John Kabat-Zinn (1990), farkındalığı kasıtlı, yargılayıcı olmayan ve şimdi ve burada olana odaklanan bir dikkat yönlendirme biçimi olarak tanımlar. Başka bir deyişle amaç; düşünceleriniz, duygularınız ve konsantrasyonunuzla şimdiki anda kalmaya çalışmaktır. Yani yürüdüğümde yürürüm ve oturduğumda otururum. Bu anda deneyimlediğim her şey yargılanmaz, olduğu gibi kabul edilir. Bu, iyi şeyler için de geçerli, kötü şeyler için de geçerlidir.


Farkındalık öğrenilebilen bir beceri olarak anlaşılmaktadır. Meditasyon, farkındalık eğitimi için bir egzersiz veya tekniktir. Meditasyonda dikkat bilinçli olarak belirli bir nesneye odaklanır. Düşünceler dağılırsa, amaç bunu önlemek değil, bunu fark etmek ve odağı yeniden kazanmaktır.


Farkındalık pratiğinde, konsantrasyonu eğitmek (Samtha meditasyonu) veya kendini keşfetmek (Vipassana meditasyonu) için farklı meditasyon biçimleri kullanılır.


 

NeuroCes™, zaman içerisinde oluşan bilgi birikimi avantajlarından faydalanılarak, ileri Kraniyal Elektroterapi Stimülasyonu teknikleri ile en gelişmiş teknolojiler bir araya getirilerek tasarlanmıştır.

NeuroCes™ Europe : www.neuroces.com

66 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page