top of page
Ara

İnsanlarda çekirdeğe özgü amigdala bağlantısı ile ruh sağlığı boyutları arasındaki ilişki

Güncelleme tarihi: 28 Ara 2023

Doçent Doktor Miriam Klein-Flügge ve meslektaşları, yaklaşık 500 kişiden alınan beyin bağlantısı ve ruh sağlığı verilerini inceledi. Özellikle, duygu ve ödül işlemedeki önemiyle iyi bilinen bir beyin bölgesi olan amigdala bağlantısına baktılar.

İnsanlarda çekirdeğe özgü amigdala bağlantısı ile ruh sağlığı boyutları arasındaki ilişki

Ekip ayrıca, geniş bir sağlıklı insan grubuna bakarak ve sosyal, duygusal, uyku ve öfke alanlarındaki refah hakkında bilgi toplayan anketler kullanarak zihinsel refah verilerine daha kesin bir yaklaşım benimsemiştir.


Bu, hala depresyon veya anksiyete gibi birçok farklı semptomu içeren geniş tanıları kullanan birçok araştırmadan daha kesin veriler üretmiştir.


Nature Human Behaviour'da yayınlanan makale, hem beyin bağlantısı hem de esenlikle ilgili gelişmiş ayrıntı düzeyinin, ruh sağlığının bu farklı yönleriyle ilgili beyin ağlarını tam olarak karakterize etmeyi nasıl mümkün kıldığını gösteriyor.


Örneğin, bir bireyin uyku sorunlarıyla mücadele edip etmediğini ayırt etmek için en önemli olan şey beyin bağlantıları, sosyal refahı hakkında bilgi taşıyanlardan çok farklı görünüyordu.


Wellcome Bütünleştirici Nörogörüntüleme Merkezi'nde (WIN) Deneysel Psikoloji Bölümü'nden Doçent Doktor Miriam Klein-Flügge, "Beyindeki değişikliklerin iyi olma halindeki değişikliklerle nasıl ilişkili olduğunu anlamak, daha hedefe yönelik ruh sağlığı tedavilerine giden yolda önemli bir adımdır" dedi.


"Beyni, beynin nasıl organize olduğuna daha çok benzeyen önceki araştırmalardan çok daha ince alt bölümler halinde inceledik ve bulgularımız, bir gün beynin belirli alanlarını hedeflemek için çok hassas ve invaziv olmayan yollar geliştirmenin mümkün olabileceğini ve gelecekteki tedavileri çok daha rafine hale getirebileceğini gösteriyor."


Araştırmacılar ayrıca tanımlanan beyin ağlarının doğasının da farklı olduğunu buldular. Örneğin, evrimsel olarak daha eski subkortikal devrelerdeki bağlantının olumsuz duygular yaşama eğilimiyle en güçlü şekilde ilişkili olduğunu keşfederken, amigdalanın hem daha yeni kortikal hem de daha eski subkortikal devrelerle bağlantısının sosyal refaha açıkça katkıda bulunduğunu keşfettiler.


Bulgular, zihinsel esenliği ve ilgili beyin ağlarını eskisinden daha ince bir ölçekte (beynin işlevsel organizasyonuna daha yakın bir ölçekte) değerlendirmenin potansiyel faydasına işaret etmektedir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmakla birlikte, gelecekte tedavileri bir bireyin temel semptomlarıyla en ilgili beyin devrelerine hedeflemek mümkün olabilir.


Bu olasılık, örneğin ultrason gibi invaziv olmayan derin beyin stimülasyonu yöntemlerindeki mevcut ilerleme ile daha somut hale gelmektedir.

 

Kaynak: Neuroscience News

 

NeuroCes™, zaman içerisinde oluşan bilgi birikimi avantajlarından faydalanılarak, ileri Kraniyal Elektroterapi Stimülasyonu teknikleri ile en gelişmiş teknolojiler bir araya getirilerek tasarlanmıştır.

NeuroCes™ Europe : www.neuroces.com


308 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page